Terry-Soraya

 


Intervju med Terry Oldfield .


Terry plays

 

Din musik klassas ofta som New Age. Vad betyder den termen och hur skulle du vilja kalla din musik?

Jag antar att det bara betyder att musiken tillhör något växande och faschinerande sökande efter en inre mening med livet, vilket innefattar områdena avslappning - terapi - självhjälp. Jag försöker att inte klassa in min musik i någon speciell gengre.

Du pratar väldigt öppet om dig själv och ditt liv på din hemsida och du verkar väldigt klar över vad som är viktigt för dig. Tror du att musiken har hjälpt dig att finna den klarheten och andliga kontakten? Eller har det kanske varit tvärtom?

Min personliga otillfredsställelse med den gängse synen på verkligheten har gjort det möjligt för mig att skriva musik som andra i liknande situation kan relatera till. Genom att gå in i den här otillfredsställelsen upptäcker jag en längtan som uttrycker sig så underbart genom musiken därför musiken skär igenom själva orsaken till problemen - tänkandets process.

Din musik har influenser och inspiration från många kulturer. Ser du dig själv som en global världsmedborgare? Om det är så, har det sina rötter i dina tidigare resor?

Nuförtiden känner jag att jag skulle kunna leva varsomhelst men atmosfären från min barndoms landskap kommer alltid påverka min själ. Men jag är verkligen en global människa trots att jag undviker platser som Etiopien och Irak för de skrämmer mig, ärligt talat. De får mig att känna hopplöshet inför så mycket rått umbärande.

Folk från hela världen och från alla livsstilar lyssnar på din musik. Tror du att musik är underskattat som ett transformerande medium när det gäller globalt helande?

Jag hoppas innerligen det och jag vet att musik är helande genom att det lugnar ner sinnet och i det lugnet kan den helande processen verka

Soraya Saraswati - presentation.

 

Soraya

 

Jag föddes i Brisbane Australien 1960 och växte upp som barn i Qeensland och Northern Territory. Det är kanske därför jag har utvecklat en vördnadsfull ömsinthet och dragning till naturen. Havet och skogen har alltid varit platser för kommunikation med min själ.

Som barn undslapp jag all slags formell religion men att vara i skogen gav en känsla av närhet till Gud.

Vid 21 års ålder var jag desillusionerad av allt ansvar och stress så på ett sätt lämnade jag den formella världen, klädde mig i orange och tillbringade åtta år i en yogisk livsstil och undervisade yoga och meditation i Satyananda Ashrams.

Under den tiden utvecklade jag en kärlek för det musikaliska sanskrit språket i mantra och mantrasång. Under denna tid skapade i mig en stark självdiciplin och en hängivenhet mot en blaanserad livsstil och för ett högre ändamål. Men det fanns också en önskan om att leva i familj och så förstod jag att nu var det tid att gå ut i den yttre världen och erfara allt jag lärt mig så jag lämnade ashramlivet.

Sen dess har jag fortsatt att utforska människans strävan efter lycka, hälsa och sinnesfrid. Mitt utforskande har gjort att jag har rest, och studerat alternativ medicin, näringslära, reiki och andlig healing och holistiskt levnadssätt.

Numera integrerar jag alla dessa kunskaper och erbjuder ett holistiskt förhållningssätt till hälsa, healing och strävanden att uppnå moksha - frihet från allt som som binder oss till smärta på alla våra nivåer

Musik är det universiella språket för själen och övertygar andra om att lägga alla sina krav åtsidan och sjunga utifrån hjärtat. Det har varit ett stort privilegium för mig de senare åren att arbeta ihop med Terry min man och käraste vän vars musikaliska förmåga är både mäktig och inspirerande. Vi erbjuder våra verktyg för transformation genom privata konsultationer, yogalektioner, workshops och retreats.

Workshop

 

 

Yoga Studion 060-416 42, 070-310 29 14, epostUppdaterad: 1 april 2010